titulny_obrazok_5-min

Projekty NEMONET a NEMOTOUR

Modra | > Projekty NEMONET a NEMOTOUR

NEMONET

Projekt NemoNet, spolupráca obcí Purbach / AT, mesta Modra / SK a obce Jois / AT, je podporovaný v programe financovania EÚ Interreg Slovakia-Austria. Celkový rozpočet projektu bol 1.450.160, - EUR, dotácia EÚ je 85%. Medzi strategických partnerov patrí obec Illmitz, Burgenlandský cestovný ruch, Múzeum kultúry Karpatských Nemcov v Bratislave a Múzeum ľudovej kultúry vo Viedni.

Projekt NemoNet, spolupráca obcí Purbach / AT, mesta Modra / SK a obce Jois / AT, je podporovaný v programe financovania EÚ Interreg Slovakia-Austria. Celkový rozpočet projektu je 1.450.160, – EUR, dotácia EÚ je 85%. Medzi strategických partnerov patrí obec Illmitz, Burgenlandský cestovný ruch, Múzeum kultúry Karpatských Nemcov v Bratislave a Múzeum ľudovej kultúry vo Viedni.

Prehľad cieľov a opatrení

Cieľom NemoNet je spoločný rozvoj a zdokonaľovanie služieb integratívneho turizmu kvality v regióne Neziderského jazera a Modry. V regióne s citlivými prírodnými rezerváciami je integratívny turizmus kvality považovaný za príležitosť na využitie prírodných a kultúrnych zdrojov pre cestovný ruch, pričom ich príliš nezaťažuje. Investičné aktivity súrealizované v oblasti eko-mobility (infraštruktúra pre e-mobility a cyklistiku), vodného hospodárstva (revitalizácia prírodnej nádrže) a rovnako aj v kultúre (história nemeckých lesných robotníkov – Huncokárov).
Prenesenie know-how o vtáčích oblastiach, ochrane prírody a trvalo udržateľnom cestovnom ruchu ako aj o vodohospodárstve projekt dopĺňa  a vytvára cezhraničné synergie.
K spoločnej propagácii prispievajú partneri projektu pomocou cyklistickej mapy, ktorá zahŕňa všetky opatrenia plánované v projekte. Rozsiahla cezhraničná reklama má motivovať domácich obyvateľov a turistov zo Slovenska a Rakúska k návšteve okolia  Neziderského jazera a Modry.

Aktivity projektu

  • vyčistenie a revitalizácia vodnej nádrže na Piesku
  • vybudovanie náučného chodníka o Huncokároch a lesoch Malých Karpát: 13 infotabúľ, 4 smerovníky, doplnenie drevenej lávky neďaleko observatória, 4 ležadlá, 8 lavičiek pri vodnej nádrži, zemné odrážky, vybudovanie oplotenia a prírodného amfiteátra pri huncokárskej škole
  • orezy, ošetrenie vzrastlých stromov na Zochovej chate
  • výsadba 561 tradičných odrôd stromov v okolí niekdajšej huncokárskej školy, kaplnky sv. Magdalény na Piesku, v okolí observatória a lyžiarskeho svahu
  • organizácia Huncokárskych slávností v r. 2019 a v r. 2020
  • vytvorenie a inštalácia výstavy o živote Huncokárov „Život v lese“
  • vydanie knihy o lokalite Harmónia, Zochova chata a Huncokároch v nemeckom a slovenskom jazyku v celkovom náklade 1000 ks
  • vydanie spoločnej rakúsko-slovenskej cyklomapy od Neusiedlu do Modry, náklad 20 000 ks
  • doplnenie nového okruhu o Huncokároch a lesoch Malých Karpát do mobilnej aplikácie Malé Karpaty travel v troch jazykových mutáciách SK, EN, DE
  • aktualizácia web stránky visitmodra.sk v SK, DE, EN
  • inzercia zapojených partnerov v slovenských a rakúskych periodikách, Kurier, Kronen Zeitung a Relax
  • spracovanie propagačných videí o Joise, Purbachu a Modre
  • spropagovanie zapojených miest a obcí – infocesty pre novinárov a blogerov
  • smerovník – pri SNM – Múzeu slovenskej keramickej plastiky

Vodná nádrž Modra – Piesok

Stavba „Kúpalisko Modra, Piesky“ bola vybudovaná mestom v r. 1958 v akcii „Z,“ ako vodná nádrž na Vištuckom potoku. Z hľadiska zatriedenia a správy ide o vodnú stavbu III. kategórie, na  ktorú sa vzťahujú povinnosti v zmysle zákona 364/2004 Z.z. o vodách (vodný zákon).

Vodná nádrž je vo vlastníctve a správe mesta Modry, potok je v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p.

Areál s vodnou nádržou, ktorá v minulosti slúžila ako letné kúpalisko bol v zlom stavebno-technickom stave a pôvodným zámerom mesta bolo vybudovanie areálu  biokúpaliska (odtiaľ názov projektu „Revitalizácia prírodného kúpaliska Modra Piesok,“ ktorý už nebolo možné v priebehu posudzovania projektu meniť) s predpokladaným nákladom 1,5 milióna euro. Na takýto zámer bola vypracovaná projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a vydané stavebné povolenia.

Počas posudzovania spoločného projektu  Modry a rakúskych miest riadiacimi orgánmi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa situácia vyvinula tak, že v časti projektu, ktorá bola riešená v  Modre, podiel pre „revitalizáciu kúpaliska“ sa znížil na cca 360 000 euro. A tak bolo potrebné z vypracovaného projektu vyňať  zmysluplnú časť v tejto čiastke na realizáciu. Z pôvodného rozsiahleho projektu boli vyňaté do realizačnej projektovej dokumentácie práce na sfunkčnenie a obnovu technických zariadení vodnej nádrže.

Oprava a sfunkčnenie technologických zariadení nádrže a to jednotný vtokový objekt, kde v rozdeľovacej šachte  prebieha regulácia toku vody z potoka do nádrže alebo obtokového potrubia, ktoré bolo tiež vyčistené a vyspravené. Rekonštrukcia mnícha, ktorý slúži na reguláciu výšky hladiny vody v nádrži a plní funkciu hlavného výpustu z vodnej nádrže do Vištuckého potoka. Vybudovanie kopanej studne. Vyčistenie a vyspravenie povrchov kalovej nádrže a samotnej vodnej nádrže.

Samotná hrádza nádrže prešla kompletnou obnovou, návodná strana hrádze bola kompletne rozobratá, spevnená a zaizolovaná. Vzdušná strana hrádze, ktorá bola úplne zanedbaná, neupravená, zasypaná odpadom a zarastená stromami bola vybudovaná nanovo vrátane všetkých vyústení potrubí z vodnej nádrže a vybudovania izolovanej nádrže vývariska. V rámci vývariska bola vybudovaná stavebná časť  čerpacej stanice pre zasnežovanie. Súčasťou prác bola aj úprava koruny hrádze komunikáciou zo štrkodrvy a nová vodovodná prípojka.

Po dokončení posledných úprav a nedorobkov, terénnych úpravách okolia vodnej nádrže bola doplnená sprcha, pitná fontána, lavičky a ležadlá. Kúpalisko bolo následne skolaudované. Verejnosti je voľne prístupné.

NEMOTOUR

Nemotour je projekt cezhraničnej spolupráce medzi mestami Modra a burgenlandskými obcami z oblasti Neziderského jazera Illmitz, Purbach a Jois v Rakúsku. Financovaný bol z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pre obdobie 2007 – 2013. Projekt vytvoril možnosti rozvoja cestovného ruchu, v prípade Modry išlo najmä o podporu marketingu, tvorbu produktov, vzdelávania a sieťovania CR.
Partnerov projektu spája nielen víno, vinohradníctvo ale i gastronómia či prírodné bohatstvo. Výsledkom projektu sú propagačné materiály, informačné a orientačné tabule či vybudovanie oddychových zón.

Aktivity projektu

Náučný chodník – osadených bolo 8 informačných tabúľ v centre mesta – pamiatkovej zóne, Kráľovej, Harmónii a Piesku – Zochovej chate. Texty súv troch jazykových mutáciách

Tabule na Národných kultúrnych pamiatkach – tabule obsahujú základnéinformácie o jednotlivých NKP v troch jazykových mutáciách

Interaktívne prvky k náučnému chodníku – 4 ks – osadené boli na významných miestach, ktoré dokumentujú bývalú históriu lokality (Harmónia – slnečné kúpele, Piesok – Zochova chata – Huncokári)

Medzi ďalšie aktivity projektu patria stojany na propagačné materiály, mobilné plochy na výlep propagačných materiálov, drevené stánky, videodenníky, know-how transfer, kampaň v médiách

  • doprava

    Doprava

  • mapy_a_brozury

    Mapy a brožúry

  • turisticko_informacne_centrum

    Turisticko-informačné centrum

  • parkovanie

    Parkovanie

  • bratislavska_karta

    Bratislavská karta

  • sprievodcovske_sluzby

    Sprievodcovské služby

  • modranske_znacky

    Modranské značky

  • male_karpaty_travel_guide_app

    Malé Karpaty travel guide APP

@mesto.modra